Kontaktujte nás: 775 200 960 | servis@servispcbrno.cz

                Jak vybrat notebook: Základní návod, díky kterému nekoupíte šunt

1. Podle barvy poznáš výkon

Nebudu vám mít za zlé, když budete vybírat počítač jen podle vzhledu a vyberete si ten, který se vám prostě bude líbit. Celkem logicky počítači, ke kterému máte od počátku pozitivní vztah, odpustíte i nějakou tu drobnost. Vždy se ale podívejte, jaké parametry slibuje, abyste nebyli zklamaní. Když totiž vybíráte jen podle barvy, zpravidla totiž platí: čím barevnější kryt, tím horší parametry.

Podobně jako u aut nehýří většinou drahé vybavené notebooky různými barvami. Dominují černá, stříbrná, občas tlumená červená a velmi výjimečně modrá.

Specifickým případem jsou herní notebooky, které výkon křičí do světa agresivním designem a rudými či bronzovými doplňky. Ty ale vyžadují zvláště podrobný pohled na technické parametry. Vybírat herní notebook jen podle vzhledu zavání katastrofou.

2. Když musíte hodnotit podle specifikací

Počítač jednoznačně definuje pár základních specifikací. Některé hrají větší roli některé menší. Výrobci si také dobře uvědomují, co zabírá, a kde mohou naopak trošku šidit. Ale nebojte, není to tak složité.

Paměť: často dnes definuje vnímaný výkon víc, než použitý procesor. Důležitá je především kapacita, ani ne tak typ paměti. Nekupujte nic, co má méně jak 2 GB RAM. Pro rozumný nenáročný život s počítačem doporučím 4 GB, pokud chcete používat více programů současně, něco si zahrát nebo pracovat víc s fotografiemi a videem, začněte na 8 GB RAM.

Disk: v počítači dnes chcete SSD, pomalý plotnový disk se označuje jako HDD. Zvlášť u levných počítačů to je důležité, protože pomalý procesor a méně paměti vyžadují alespoň rychlejší disk.

Existuje ale mnoho rozdílů v rychlostech SSD a výrobci počítačů často ušetří pár korun, aby použili pomalejší disky. Nejlevnější počítače používají jako úložiště eMMC, s rychlostmi hluboko pod běžnými SSD. Zde opravdu nezbývá než sledovat recenze, v běžných parametrech se to neuvádí.

Lepší počítače dnes obsahují rychlejší SSD připojená přes rychlou sběrnici PCIe. Zatímco běžné SSD má strop někde okolo 460 MB přenesených dat za sekundu, PCIe SSD překonává výrazně 1000 MB za sekundu. Na druhou stranu jsme nyní v časopisu Computer otestovali rychlé tradiční SSD a PCIe SSD v každodenních činnostech a rozdíly nebyly tak dramatické.

Bohužel SSD mají stále menší kapacitu než tradiční pomalé plotnové disky. Kapacitu 64 GB nebo méně zaplníte velmi rychle a počítač bude těžko použitelný. 128 GB bude stačit u kancelářského počítače, kde větší dokumenty odsunete na internet nebo externí úložiště. 256 GB už dovolí instalaci více náročnějších programů, ale pořád budete muset občas něco odinstalovat.

U větších počítačů má smysl spojit základní SSD pro systém a klíčové programy s plotnovým diskem o velké kapacitě na vše ostatní. Tuto cestu volí třeba herní notebooky. Počítač jen s plotnovým diskem nebude nikdy rychlý, byť samozřejmě půjde používat a dodatečně lze plotnový disk vyměnit za SSD.

Procesor: Zatím v noteboocích jednoznačně dominuje Intel, na nové výkonné procesory od AMD se teprve čeká. To ale neznamená, že by byl výběr procesoru nějak zásadně jednodušší. Na druhou stranu pokud vybíráte počítač hlavně podle ceny, procesor vás tolik zajímat nemusí, nic rychlého tam nikdy nebude a zásadní průšvih také dnes od procesoru nehrozí.

Když chcete něco výkonnějšího, budete muset volit procesory Core i3, i5 nebo i7. Pokud obsahuje dlouhé označení typu procesoru písmeno Y, jde o úspornou verzi s nižším výkonem do tichých pasivně chlazených počítačů. Rozdíly mezi Core i procesory nejsou extrémní, Core i3 slouží spíše jako základ („cena již od … Kč“) jako pobídka, abyste si připlatili za Core i5. Oproti tomu Core i7 slouží konfiguracích jako „výkon až … bodů“, ale většinou se vyplatí sáhnout po i5.

Zkrátka pokud se neženete za maximálním výkonem nebo nejnižší cenou, je Core i5 rozumná volba. Na trhu je přitom aktuální sedmá generace i předchozí šestá generace procesorů Core. Rozdíly nejsou ale tolik zásadní, takže nemusíte nutně volit novější generaci.

Grafika: Výrobci notebooků se vás často snaží nalákat na dedikovanou grafickou kartu, ale popravdě i ty standardní vestavěné do procesorů Intel jsou pro kancelářskou práci nebo sledování filmů dost rychlé a navíc bez dedikované grafické karty počítač vydrží déle na akumulátor.

Dedikované grafické karty začnou dávat smysl až u dražších a rychlejších verzí. U notebooků to je dnes Nvidia Geforce GTX 1050 nebo doprodej starší GTX 960M. Cokoli slabšího (číslo menší než 950) vám nedá potřebný výkon pro rozumné hraní. Dřív bych ještě toleroval GTX 950M, ale tu dnes nahrazuje GTX 1050. Ano, pod dvacet tisíc tak notebook s dobrou grafikou na hry neseženete.

Displej: tady není moc co radit, IPS a Full HD je už standardem, který pronikl i do levnějších sestav. Jen u těch nejlevnějších najdete rozlišení 1366×768 bodů. To lze na 15,6" úhlopříčce tolerovat snad jen u počítačů pro starší osoby, které ocení větší písmo na úkor místa na obrazovce.

Výrobci jinak šetří hlavně na barevném gamutu (levné stroje nemají tak syté barvy), případně kontrastu. Bohužel lepší podání barev nabídnou obvykle jen lesklé displeje trpící na odrazy okolí. Stejně tak dotykové displeje zpravidla lesklé, protože je kryje odolné sklo.

Akumulátor: Pokud jej parametry uvádějí, zajímat vás bude údaj v jednotkách Wh, tedy kolik skutečné energie akumulátor obsahuje. Výrobcem udávaná výdrž není tolik směrodatná, často je to jen za ideálních podmínek.

Pro orientaci: nejúspornější notebooky mají v klidu spotřebu přibližně 5 W, výkonnější 10 W, ty s vypínatelnou dedikovanou grafikou do 15 W a výkonné herní s trvale zapnutou dedikovanou grafickou kartou zhruba 20 W. Samozřejmě se to liší podle jasu displeje a dalších rozhodnutí výrobce notebooku. V zátěži spotřeba sáhne od 20W klidně přes 70 W u velkých herních strojů. Zbytek je jednoduchá matematika. Akumulátor s kapacitou 50 Wh vydrží 5 hodin při spotřebě 10 W.

3. Když můžete hodnotit na vlastní oči

Pokud si můžete notebook podrobněji prohlédnout nebo rovnou před koupí osahat, je to rozhodně vhodnější. Samozřejmě nejlépe notebook zhodnotíte, když jej budete delší dobu používat, ale i za pět minut s notebookem dokážete zjistit důležité informace.

Odolnost konstrukce: notebook pro časté přenášení by se neměl výrazněji kroutit, podobně při otevírání displeje by se neměla prohýbat základna s klávesnicí. Displej by měl dobře držet nastavenou polohu i při mírném třepání s tělem notebooku. Díky podsvícení LED diodami dnes tolik nevadí případně měkký kryt displeje. Zkontrolujte také viditelnost otisků prstů na těle notebooku a touchpadu, nebudete ho chtít neustále leštit.

Displej: vyzkoušejte maximální otevření displeje, zda vám to bude stačit. Více se na to zaměřte u počítačů HP a Asus, kde nám to často nestačí. Ale zpětná vazba od nás a dalších recenzentů funguje a v poslední době se to i u těchto značek zlepšuje. Zkontrolujte pozorovací úhly. Pokud se při pohledu zespodu barvy invertují, není to IPS a nechtějte to.

Klávesnice: mají klávesy jasný příjemný stisk bez viklání s dobře definovaným bodem záběru? Vejdou se vám na klávesnici pohodlně obě ruce? Pokud píšete všemi deseti, zkuste napsat velké A, zda vám malíček dobře padne na levý Shift. Bývá totiž často menší a víc vlevo. Jsou dobře dostupné klávesy PgUp, PgDn, Home, End? Někdy se píší přes kombinaci Fn s šipkami, pak je nestisknete jednou rukou, když je Fn jen vlevo. Je Enter dostatečně velký, že jej stisknete bez velkého míření? Někdy je vypínač počítače v pravém horním rohu klávesnice, pokud jej ale budete mačkat omylem místo Backspace, dá se naštěstí zablokovat v nastavení systému.

Touchpad: umí kontextovou nabídku klepnutím dvěma prsty, aniž byste stiskli tlačítko v touchpadu? Kloužou vám po něm příjemně prsty bez drhnutí?

Konektory: Požadavky na konektory jsou velmi individuální. Rozumný základ dnes představuje HDMI, klasické USB a USB-C. I notebooky jen s USB-C lze připojit k HDMI a normálnímu USB pomocí dodatečných redukcí. U USB-C si musíte hlídat popisky. Pokud je vedle konektoru ikonka blesku nebo displeje, budete se moci připojit monitor. S logem USB to může být jen nový tvar konektoru s funkčností tradičního USB.

Výdech chlazení: Výkonnější procesory je třeba chladit ventilátory. Výjimkou je jen Acer Switch Alpha 12 s pasivně chlazenými výkonnými procesory Core i5 a i7. Zajímá vás, kterým směrem vedou výdechy, kde se tedy bude zahřívat okolí a také zda jsou na spodní straně nasávací otvory. Notebook s žebrováním na spodní straně byste neměli pokládat na deku nebo jinou měkkou podložku. Bez přísunu vzduchu bude chlazení neúčinné. Poslechněte si, zda notebook uslyšíte. I v hlučném prostředí obchodu nebo výstavy můžete poslechem zjistit zabarvení zvuku ventilátorů. Vyšší frekvence šumu budou určitě rušit. Pasivně chlazené notebooky budou samozřejmě vždy tiché.

4. Cena krásná, kde je problém?

Vyzbrojení těmito informacemi se pojďme podívat na několik konkrétních notebook a jejich slabá místa. Z těchto praktických příkladů si můžete udělat představu, jak nad výběrem notebooku uvažovat.

Asus VivoBook E200HA-FD0004TS – 5 690 Kč

Sami dokážete zhodnotit počítač: procesor Intel Atom, 2 GB RAM, 32 GB disk, displej 1366 × 768. Tedy procesor nestojí za řeč, paměť sotva stačí, disk zaplníte jenom systémem a pár dokumenty bez dalších aplikací, displej je úměrný ceně. Ano, cena je skvělá, ale toto je počítač jen na procházení Facebooku.

Asus F556UR-DM210T - 16 990 Kč

Aktuální vládce prodejů mezi notebooky na Alza.cz. Na notebooku není přitom na pohled nic, co by oslnilo, není ani kdovíjak tenký a lehký. Parametry ale spadají přesně do toho, co budete vybírat více rozumem než srdcem. Je tam 8 GB RAM, 512 GB SSD, Core i5, Full HD displej a nabídka konektorů je taky v pohodě. Snad bych jen vytknul použití slabé grafiky Geforce 930M. Uvádět v popisu tuto slabou dedikovanou grafiku jako vhodnou pro herní využití není zrovna v pořádku. S vysokou mírou jistoty lze odhadnout, že použité SSD nebude rychlé a bude to nejlevnější, které Asus dokázal sehnat. Pořád ale bude lepší než plotnový disk.

MSI GL62 6QC-422XCZ – 17 990 Kč

MSI máme spojené s výkonnými herními notebooky a GL62 vypadá podobně jako mnohem dražší herní stroje. Řada GL je ale orientovaná hlavně na cenu a toto prostě není herní notebook, i když to popisek uvádí. Chlubí se herním vzhledem a dedikovanou grafikou, ale GeForce 940MX není žádný zázrak. Využitelná je sotva na nejnižší detaily a menší rozlišení než Full HD.

Lenovo Legion Y520 80WK00BUCK – 26 990 Kč

Na pohled skvělý herní notebook. Lenovo umí nabídnout atraktivní výbavu za výbornou cenu. Vždyť za 27 tisíc dostanete herní notebook s Core i5 a grafikou GTX 1050Ti. V parametrech ale svítí 256 GB SSD. To je pro herní notebook zoufale málo, vždyť hry dnes často mají desítky GB. Takto se vám na počítač kromě systému vejdou současně sotva dvě tři dnešní hry. Verze s velmi podobným označením 80WK00BVCK za nižší cenu 23 999 Kč obsahuje GeForce 1050 a větší terabajtový disk. Tady ale zase chybí SSD a počítač nebude při používání tak svižný. U dražší verze tak raději dokupte pevný disk, u levnější zase SSD.

5. Kdo nečeká zázraky, bývá spokojenější

Neexistuje dnes tenký, tichý, snadno přenosný robustní notebook s dlouho výdrží a výkonem na náročné hry za lákavou cenu. Nehledejte na trhu skrytý klenot, který za polovinu ceny nabídne stejné parametry jako konkurence. Nízká cena se nikdy neobejde bez kompromisů. Snad už teď ale víte, jak tyto kompromisy rychle najít a rozhodnout se, zda na ně přistoupíte.

Ani když vás nelimituje cena nemáte vyhráno. Stále fungují fyzikální zákony a kompromisy budete muset řešit i ve vyšších cenových sférách. Tam už ale více promlouvají nejmodernější technologie, jak z pohledu výkonu, tak chlazení a efektivního řízení. Solidní herní notebook už proto může být zabalen v relativně tenkém těle a při kancelářské činnosti má i slušnou výdrž. Připravte si ale minimálně sedmdesát tisíc korun...

čerpáno z www.zive.cz

SERVIS PC BRNO - Nejčastější chyby při zálohování aneb jak lze jednoduše přijít o zálohovaná data?


Plánujete-li v nejbližší době zálohovat své fotky, videa, hudbu či jakékoliv jiné pro vás cenné dokumenty, jste na správném místě. Ve druhém dílu naší série o zálohování si totiž probereme trochu teorie, jakých chyb se uživatelé dopouštějí nejčastěji, čemu je potřeba se vyvarovat a na co si dát pozor.

Jak jsme si říkali - základem úspěchu v této oblasti je prevence. Ovšem je nutné ji podpořit: ač se to možná nezdá, z velké části při poškození právě zálohovacích médií hraje roli také lidský faktor. Chyba na straně uživatele totiž patří k naprosto běžným příčinám celkové ztráty zálohovaných dat, se kterými se odborníci setkávají takřka neustále.
Nejčastěji se jedná např. o škrábance na CD/DVD a jejich následná nepoužitelnost, nesprávné zacházení s pevnými/externími či flash disky - otřesy, neadekvátní manipulace v zapnutém stavu, pády na zem, elektrický zkrat, odpojení disku od počítače během kopírování, polití vodou, čajem, kávou či jinou tekutinou, nechtěné zformátování apod.

Proto je důležité uvědomit si, jak svým dočiněním můžeme dané médium poškodit my sami resp., jak můžeme ovlivnit fakt, aby k poškození nedošlo. Spolu s tím je důležité vyvarovat se nejobecnějších chyb. Podrobněji o chybách zde - časté chyby a doporučení při záchraně dat.

SERVIS PC BRNO - Je Váš počítač nebo notebook hlučný, přehřívá se a zasekává se?


Toto bývá často způsobeno znečištěním komponent uvnitř PC nebo notebooku. Počítač jako zařízení potřebuje k správému chodu kvalitní odvod tepla. V dnešní době jsou chladiče a ventilátory špičkové kvality, které při co nejnižších otáčkách dosahují vysoký stupeň chlazení. Nicméně každému ventilátoru „dojde dech“ pokud nebude udržován v čistotě. Z několikaleté zkušenosti můžeme vypovědět, že i při běžném vnitřním čištění PC je třeba zásahu odbornou osobou, o noteboocích nemluvě. Tím, že odnesete vaše zařízení do našeho servisního oddělení si šetříte starosti a peníze v případných opravách způsebených neodborným zásahem.

SERVIS PC BRNO - Pár tipů jak postupovat ihned po poškození disku



Někdy, i když se můžeme snažit sebevíc, může dojít k mechanické závadě ne třeba naší vinou. I v tuto chvíli je ale důležité zachovat chladnou hlavu.  

Rady jak standardně postupovat:


• Zjistíte-li závadu, ihned disk odpojte od napájení. Budete-li poškozený disk nadále zapínat a zkoušet se k datům dostat, můžete data zničit.
• Pokud ztrátu nebo poškození zjistíte za chodu počítače/notebooku/zařízení, zamezte dalším zápisům na disk. Pokud např. vypnete počítač standardním způsobem, na disk se bude zapisovat a hrozí např. přemazání míst, kde byla smazaná data uložena.
• Zamezte také jakékoliv další práci s daty na disku prostřednictvím různých programů (ScanDisk, Chkdsk atd.)
• Pokud dojde k fyzickému poškození (např. utrhnutí čtecích hlav), zkuste zabránit nadměrným otřesům a prudkým pohybům disku. Když budou utržené čtecí hlavy svévolně projíždět po diskových plotnách, dojde k jejich dalšímu poškrábání a poničení.

SERVIS PC BRNO - Pevný disk (Hard Disk Drive), zkratka: HDD, disk

Funkce: Využívá se v počítačích, či jiných přístrojích k dlouhodobému ukládání většího množství dat. Nahrávání na disk probíhá pomocí magnetické indukce a na rozdíl od svých předchůdců se může pevný disk okamžitě dostat k potřebným datům (na rozdíl od magnetických pásek atp.).Rozdělení: Disky dělíme na externí a interní, dále je dělíme podle rozhraní, přes které se připojují k PC. Mezi základní se řadí: ATA, SATA,SCSI, či u externích kousků USB, IEEE 1394 (FireWire) a eSATA.Co zjišťujeme u HDD: Převážně kapacitu, čím větší tím pro nás lepší, pak rozhraní, aby bylo kompatibilní s naším PC, popřípadě jiným zařízením. Dále přenosovou rychlost. Pokud pořizujeme externí HDD, doporučím přihlížet trochu i na design a rozměry.



SERVIS PC BRNO - Operační paměť (Random-Access Memory) zkratka: RAM, paměti


Funkce: Účel tohoto zařízení je prostý a jednoduchý, ukládáme na něj data se kterými právě pracujeme. Proto má často mnohem rychlejší přístup jak jiná paměťová zařízení (HDD atp.). Kdybychom zapisovali tato data přímo na harddisk, chod počítače by se několikanásobně zpomalil. Ostatně to se může také stát, pokud RAM zahltíme a nemáme dostatečnou rezervu.Rozdělení: Dnes jsou běžné paměti DDR II – III, první generace je již de facto zastaralá a nepoužívá se. Dalším typem jsou paměti SDR, vyrábějící se v kapacitě až 512 MB a disponující rychlostí až 133MHz. DDR II se mohou pochlubit větší frekvencí jak DDR, ale pomalu jsou vytlačovány typem DDR III, které trpí problémem s vyššími časy latence jako DDR II, ale disponují vyšší pracovní frekvencí.Co zjišťujeme u RAM: Jistě nás bude zajímat velikost. V dnešní době je dobrým standardem mít paměť alespoň 2 GB, či 1 nejméně, pak je již problém při výkonnosti počítače byť jen při běhu systému. Dalším faktorem je frekvence, tady platí staré dobré pravidlo: čím větší tím lepší. V neposlední řadě bych doporučil sledovat kompatibilitu se základní deskou, což je základ.Doplňující informace a zajímavosti: Když spustíte program, dojde k jeho zavedení do operační paměti a teprve zde jej dokáže instrukci za instrukcí procesor vykonávat. Na rozdíl od pevného disku či diskety, které dokážou udržet uložené informace i tehdy, je-li počítač vypnutý, je operační paměť určena pouze ke krátkodobému uložení informací. Pokud počítač vypnete, obsah operační paměti je ztracen.



SERVIS PC BRNO - Software – instalace a zálohování

Notebooky se prodávají s nebo bez předinstalovaného operačního systému. Pokud si zakoupíte přístroj s licencí a instalací např. WINDOWS neznamená to, že ke krabici s notebookem získáte i DVD s programem. Data potřebná k reinstalaci a obnově systému v případě havárie jsou uložené na skryté části pevného disku. To je zároveň i odpověď na řadu dotazů týkajících se dostupnosti reálné volné kapacity z deklarovaných hodnot uvedených výrobcem. 100 GB disk tak může obsahovat jen 80 GB uživatelsky volného prostoru, zbytek zaplňují instalační a obnovovací data.

SERVIS PC BRNO - Měli byste vědět

Pokud si koupíte notebook bez OS, znamená to, že neobsahuje operační systém a po jeho zapnutí budete odměněni výhradně černou obrazovkou. Instalace a oživení tak zůstává na vás. Šetření se tak může paradoxně ve finále přetransformovat do dalšího výdaje za samostatný operační systém, i když lze samozřejmě použít opensource jako např. Linuxovou distribuci Ubuntu či Xubuntu, která je vhodná pro méně výkonné mini notebooky či netbooky. Vypalovačky na DVD (mimo mininotebooků), bezdrátové síťové karty a modem jsou běžnou výbavou drtivé většiny nových notebooků.